تبلیغات
كاسكو و پرنده های زینتی
كاسكو و پرنده های زینتی

اشنایی با انواع طوطی های امازون

امازونها گروهی را تشکیل می دهند که شامل ۲۷ گونه است و فقط در قاره امریکا یافت می شود. ازانجا که در بیشتر گونه های این پرنده رنگ قسمت اعظم بدن سبز است، از انها تحت عنوان طوطیهای سبز یا کاسکوی سبز نیز نام برده می شود.

طوطی آمازون یک طوطی درشته که بومی نیمکره غربی در منطقه  آمازون حد فاصل بین آمریکای جنوبی تا مکزیک و منطقه کارائیب می باشد.

بیشتر آمازونها به صورت عمده و برجسته سبز می باشند و رنگهای دیگری هم بستگی به نوعشان دارند  که حتی می توانند روشن باشند.

آمازونها مثل همه طوطی ها به اینگونه هستند:دارای چهار پنجه دو تا جلو دو تا عقب.تغذیه آنها عمدتاً مغز دانه ها و میوه جات است و از برگ شاخه ها نیز به عنوان مکمل استفاده می کنند.

طوطی های آمازون شبیه ماکائوها و طوطی های خاکستری آفریقایی(کاسکو) به خاطر توانایی در تقلید سخن انسان و صداهای دیگر جالب توجه هستند و تا حدی به این خاطر از بین حیوانات اهلی خانگی محبوبیت خاصی دارند.

این محبوبیت آنها باعث شده  نسبت به طوطی های دیگر در حیات وحش مورد تهدید قرار بگیرند.مقالات مختلفی وجود دارد به خاطر تجارت غیر قانونی با تله گذاری آنها را صید می کنند و باید حراست شود از حیات وحش.

این طوطیها دارای رنگهای بسیار متنوع هستند مثلا بعضی ها دارای سر کاملا" زرد هستند در حالیکه بعضی فقط یک نوار زرد یا لکه های زرد در نزدیک گردنشان دارند آمازونها همیشه در گروههای کوچک پرسروصدا سفر می کند و در اول روز برای پیدا کردن غذا بیتوته خود را ترک می کند آنها در بالای درختان به دنبال غذا می گردند و به دنبال باقیمانده غذا در روی زمین جستجو می کنند. تعداد زیادی از 26 نوع آمازون ساکن آمریکای مرکزی و جنوبی از زمانهای قدیم به عنوان حیوان خانگی نگهداری میشوند . به عنوان مثال آمازون کوبا در قرن شانزدهم مطرح شده است در اروپا نیز تکثیر و پرورش آمازونها در سالهای اخیر به صورت منظم صورت میگیرد . در صورتی که انفرادی نگهداری شوند ، اکثرشان به زودی به نگهدارنه خو گرفته و اهلی میشوند . اما آنان بین اعضاء خانواده اختلاف گذارده و با هریک صمیمیت خاصی برقرار میکنند نگهداری آمازونها نیز به صورت جفت توصیه میشوند . آمازونها اغلب با سایر طوطیهای هم جثه خویش روابطی حسنه دارن

اونها در گروه طوطیان متوسط قرار دارند و نگهداری از اونها شبه نگهداری از كاسكو هست آمازون ها را اشتباها كاسكو سبز می نامند.
این طوطی بومی كشورهای آمریكای جنوبی مانند پاناما و كوبا و...هست.....از اسم اون مشخصه كه زادگاه اصلی اون جنگل آمازون هست.
قدرت سخن گویی در میان امازونها متفاوته و بهترینشون پیشانی آبی و پشت گردن زرد و سر زرد هست.
نوع پشت گردن زرد اون بعد از كاسكو و شاید طوطی اكلكتوس بهترین تقلید كننده صدای انسان هست.
در ایران نوع بال نارجی اون رو میشه گاه گاهی در پرنده فروشیها دید.


 


امازون پیشانی ابی                                         Amazona aestiva

پراکندگی جغرافیایی: بولیوی،برزیل،پاراگوئه، و شمال ارژانتین.

اندازه طول بدن: ۳۵ سانتی متر

وزن: ۳۷۵ اما تا ۴۵۰ نیز میرسد.

در گونه a.xanthopteryx اندازه 37 سانتی متر و وزن 400 تا 500 گرم

جیره غذایی: غذای طوطی های بزرگ که بهتر است هر روز میوه و سبزیجات و مواد مشابه هم به ان افزوده شود.

پرندگان نابالغ: چشمهای سیاه رنگی دارند و ساکت تر و ارامتر هستند. اما سایر ویژگی های انها شبیه پرندگان بالغ است.

تعیین جنسیت: هیچ تفاوت ظاهری میان دو جنس نر و ماده وجود ندارد.

ویژگی و جزابیتهای امازون پیشانی ابی: بسیار زیباست و خیلی زود تربیت و رام می شود.

وضعیت: در بعضی نواحی در حد متعارف اما وقتی جوجه ها به تعداد زیاد برداشته شوند تعدادشان کاهش می یابد. در طول سالهای 1984 تا 1988 --- 82هزار از نژاد  xanthopteryx این پرنده وارد ایالات متحده شد.

پرورش: همواره براحتی در دسترس بوده و از دهه ۱۹۸۰ به طور گسترده ای پرورش داده می شود.

تعداد تخم ها: ۳ تا ۴

زمان خوابیدن روی تخمها: ۲۸ روز

مدت اقامت پرندگان جوان در لانه: ۸ تا ۹ هفته. نرها نسبت به ماده ها زرد بیشتری بر روی صورت دارند. انحنا با A.a.aestiva قرمز یا عمدتا قرمز و قدری کوچکتر است.

طوطی تربیت پذیری است که عمر بسیار طولانی دارد. این پرنده خیلی بزرگتر از امازون بال نارنجی است.

امازون پیشانی ابی تقریبا شبیه امازون بال نارنجی است، فقط جثه بزرگتری دارد و پیشانی ابی رنگ. علاوه براین رنگ قرمز روی بالها و پرهای ناحیه دمی این پرنده تیره تر ازرنگ قرمز همین نواحی در امازون بال نارنجی است. رنگ منقار طوطی پیشانی ابی نیز از سیاه تا خاکستری متغیر و در مقایسه با رنگ شاخی منقار امازون بال نارنجی ، تیره تر است.

در موارد بسیاری ، جفتهای این پرنده حتی در قفس براحتی و با موفقیت عمل اشیانه سازی و به دنبال ان جفتگیری را انجام می دهند. تخمها پس از ۲۹ روز به جوجه تبدیل می شوند و پرندگان جوان در حدود ۹ هفتگی اشیانه را ترک می کنند.

رفتار و حرکات این پرنده در طول دوره و فصل تولید مثل کاملا عوض می شود و حتی نسبت به صاحب خود نیز حالت تهاجمی پیدا می کند.

مدارک معتبری در دست است که نشان می دهد امازون پیشانی ابی در شرایط مطلوب می تواند حدود سد سال در قفس به زندگی خویش ادامه دهد. البته در شرایط نگهداری مناسب.


Amazona ochrosephala panamensis   آمازون پاناما

طولش 33 سانتی متر و محیط زیستش شمال كلمبیا و پاناما است. شبیه آمازون سورینام بوده ولی رنگ اصلی اش روشن تر می باشد. پرهای پشت گردن و پشتش فاقد رگه های تیره اند. پیشانی و قسمت جلوی بالای سرش زرد ، دور چشمش سفید ، حلقه چشمش قرمز قهوه ای ، منقارش استخوانی روشن و نوك قسمت فوقانی برخی از آنان سیاه است. پاهایش رنگ روشنی داشته و اغلب سفید رنگنند. در صورتی كه انفرادی نگه داری شده و از توجه لازم برخوردار گردند، به زودی اهلی شده و استعداد یادگیری خوبی دارند. به كرات در اروپا تكثیر یافته و تعداد تخم ها ، زمان درآمدن جوجه ها و ترك لانه همانند آمازون پشت گردن طلایی می باشد.Amazona aestiva xanthoteryx آمازون سرشانه طلایی

طولش به 37 سانتی متر رسیده و محیط زیستش شمال بولیوی ، پاراگوئه ،‌ ماتوگروسو تا شمال آر‍‍ژانتین می باشد. اختلافش با نوع اصلی آمازون پیشانی آبی در آن است كه پرهای سر شانه برخی انواع آنان طلایی یك دست است. آن را آمازون پیشانی آبی بال زرد نیز می نامند. توسعه رنگ آبی روی پیشانی و جلوی سرش همانند نوع اصلی آن ،‌ بسیار متفاوت است. تعداد تخم ها ، زمان درآمدن جوجه و ترك لانه همانند آمازون سرشانه قرمز می باشد.‌


Amazona ochrocephala ochrocephala آمازون سورینام

طولش به 37 سانتی متر رسیده و محیط زیستش گویانا و شمال برزیل است. رنگ اصلی بدنش سبز و قسمت فوقانی آن تیره تر می باشد.در پشت گردن و پشتش پرهای سیاهی ملاحظه می شود. پیشانی و جلوی سرش زرد ، سرشانه اش قرمز ، پرهای دمش سبز ، ته آن ها قرمز و پرهای خارجی داری محدوده ای سیاهند. دور چشمش خاكستری ، رنگ حلقه چشمش پرتقالی ، منقارش خاكستری سیاه و همراه لكه های قرمز در قسمت فوقانی است. رنگ آمیزی یكایك آن ها می تواند متفاوت باشد ، برخی از آن ها دارای صورتی زرد هستند. تعداد تخم ها ، زمان در آمدن جوجه ها و ترك لانه همانند آمازون ونزوئلا است.
ارسال در تاریخ شنبه 29 خرداد 1389 توسط مصطفی قنواتی
قالب وبلاگ