تبلیغات
كاسكو و پرنده های زینتی
كاسكو و پرنده های زینتی

 

 

پراکندگی جغرافیایی: از گینه به طرف شمال تا برزیل

اندازه: ۳۰ سانتی متر

جیره غذایی: غذای طوطی به همراه دانه های کوچک غلات به اضافه میوه و سبزیجات

پرندگان نابالغ: غالبا سبز رنگ هستند و در مقایسه با بالغین رنگهای کمتری در روی بدنشان مشاهده می شود.

ویژگی و جزابیتهای این طوطی: طوطیهایی فعال و شاداب با رنگهای زیبا هستند.

در میان گونه های مختلف ارتینگا این پرنده از زیبایی منحصر به فردی برخوردار است. با وجود این پرنده ء بسیار پر سروصدا و شلوغی است. از انجا که این پرنده براحتی در قفس نیز قادر به جفتگیری و تولید مثل است بنابر این معمولا تهیه پرنده هایی که از ابتدا به دست انسان پرورش یافته اند کار چندان دشواری نیست. جعبه اشیانه این پرنده باید ۳۰ سانتی متر مکعب حجم داشته باشد. این طوطی در هر دوره معمولا ۴ تخم می گذارد. تخمها پس از ۲۶ روز به جوجه تبدیل می شوند و جوجه های جوان پس از ۸ هفته توانایی پرواز پیدا می کنند. به نظر می رسد که طوطی بیش از خویشاوندانش به حالت کندن پرها مبتلا می شود. بنابراین پرندگان بالغ بخصوص هنگامی که شدیدا تمایل به جفتگیری و اشیانه سازی داشته باشند ممکن است پرهای جوجه های خود را نیز بکنند!.

اطلاعات دیگر:

پراکندگی : شمال و جنوب آمریکا , شرق ونزویلا , شمال و جنوب برزیل و شمال امازون
وزن : 100-120 گرم میباشد.
طول : تقریبا 30 سانتی متر
ظاهر شناسی : خورشیدی ها دارای حلقه سفیدی به دور چشم هایشان دارند .این پرنده دارای پرهایی با رنگامیزی فوق العاده و دارای پوشپرهای سبز رنگ میباشند.پرنده های جوان
پرهای سبز بیشتری دارند و بعد از چند وقت پرهای رنگی درآنها ظاهر میشود.
نر و ماده این طوطی شبیه هم هستند . یک فرد با تجربه و متخصص میتواند از روی ظاهر نر و ماده این پرنده را حدس بزند . به طور مثال ماده ها کله ای گرد و کوچک تر از نرها دارند و نرها دارای کله ای مربع شکل و پیشانی صاف میباشند . این روش برای تشخیص نر و ماده ها دقیق نیست و بهترین روش برای تعیین جنسیت این پرنده آزمایش DNA یا عمل جراحی میباشد.
عمر : خورشیدی ها میتوانند بین 25-30 سال زندگی کنند.
خصوصیات :
خورشیدی ها صدای بلندی نسبت به جثه کوچکشان دارند. خیلی زود با انسان اخت میشوند .
بازیگوش و زرنگ ، و حساس تر از مرغ عشق ها و کاکادو ها هستند .در بین CONUR ها این نژاد میتواند بهترین انتخاب باشد.شخصی قادر به نگهداری این پرنده است که با شخصیت مرغ عشق ها و کاکادوها آشنایی کامل داشته باشد.
خورشیدی ها پرنده های پر تحرکی هستند و بازی کردن , جویدن و جستجو کردن را دوست دارند
. توصیه میشود برای سرگرم کردنشان اسباب بازیهای گوناگونی را در قفس قرار بدهید.
پرنده ای اجتماعی است که موجب شادی شما و اعضای خانواده میشود .اگر وقت کافی برای توجه به این پرنده ندارید مسلما این پرنده انتخاب مناسبی برای شما نیست . خورشیدی ها نیاز به ساعت ها توجه دارند . سخنگوی خوبی است و میتواند چیزهای زیادی بیاموزد. فقط با تمرین و توجه زیاد


پراکندگی جغرافیایی: بیشتر نواحی شرقی امریکای جنوبی، شامل شمال برزیل تا بولیوی، پاراگوئه و ارژانتین.

اندازه: ۳۰ سانتی متر

جیره غذایی: غذای طوطی به همراه میوه و سبزیجات

پرندگان نابالغ: معمولا ارامتر و ساکت تر از پرنده های بالغ می باشند و پیشانی انها قرمز رنگ است. سینهء پرندگان بالغ ابی تر از پرندگان نابالغ است.

تعیین جنسیت: تفاوت ظاهری بین دو جنس نر و ماده وجود ندارد.

ویژگی و جزابیتهای پرنده: پرنده ی بسیار با استعدادی است و خیلی زود اهلی می شود. به این پرنده باید توجه زیادی مبذول داشت.این پرنده نه تنها توانایی تقلید صدای خوبی دارد بلکه در صورت خرید یک پرندهء جوان می توان انرا به پرنده ای بسیار اهلی و دست اموز تبدیل کرد.

با وجودی که گاه پرندگان بالغ صدای ناراحت کننده ی خس خس مانندی از خود در می اورند. ولی ممکن است این صدا غیر طبیعی بوده و نشانگر وجود بیماری اسپرژیلوزیس باشد که طوطیهای پیونوس نسبت به ان حساس هستند.

اصولا طوطیهای پیونوس رنگهای نامشخص و نامنظمی دارند. طوطی های ماکسی میلیان هم که عضو این گروه می باشند از این قاعده مستثنی نیستند. تنها گونه از طوطیهای پیونوس که رنگهای مشخص و منظمی دارد طوطی کله ابی است. سر این پرنده به رنگ ابی تیره است و از طوطی ماکسی میلیان زیباتر می باشد. با وجودی که سر طوطیهای جوان ابی رنگ نیست این پرنده را حتی در سنین جوانی می توان از روی نوار قرمز رنگ روی پیشانی در بالای منقار تشخیص داد.


پراکندگی جغرافیایی: اکوادور و پرو

طول بدن: ۳۳ سانتی متر

جیره غذایی: غذای طوطی همراه دانه غلات به اضافهء میوه و سبزیجات.

پرندگان نابالغ: فاقد پرهای قرمز رنگ بر روی سر و پاهای خود می باشند.

تعیین جنسیت: تفاوت ظاهری بین جنس نروماده وجود ندارد.

ویژگی و جذابیتهای این طوطی: پرنده ای رنگارنگ است که خیلی زود اهلی می شود و استعداد زیادی در زمینه های مختلف دارد.

کونور به دسته ای از طوطیهای کوچک امریکایی اطلاق می شود. کونور نقاب قرمز یکی از اعضای خانوادهء کونورهاست که اگرچه قسمت اعظم بدن ان سبز رنگ است، اما پرهای قرمز رنگ نیز در روی بدن ان یافت می شود. رنگ قرمز صورت این پرنده بیش از سایر علامتهای قرمز بدن ان جلب توجه می کند. سایر گونه ها که ظاهری شبیه کونور نقاب قرمز دارند عبارتند از : کونور پیشانی قرمز که پرهای قرمز فقط قسمت بالای پیشانی اش را پوشانده و کونور تاج اسقفی که پرهای قرمز به صورت پراکنده در سراسر بدن بخصوص روی پیشانی قرار گرفته است.

با اینکه کونورها عموما از سایر طوطیها مثل امازونها ارزانتر هستند اما انها را می توان به همان اندازه اهلی و دست اموز کرد. این پرنده نیز مثل سایر طوطیها اگر از سنین پایین نگهداری شود می تواند چند کلمه ای یاد بگیرد.


طول:  31 تا 37 سانتی متر

وزن: 375 تا 550 گرم جوجه های تازه از تخم درامده 16 گرم

جوجه ها یا پرندگان نابالغ: پرهایشان مانند پرندگان بالغ است (ماده ها بیشتر قرمز و نرها بیشتر سبز هستند) اما قسمتهای نهایی بعضی از پرها در نرها ممکن است قرمز و در ماده ها سبز باشد، رنگ منقار بیشتر قهوه ای سیر است که با نزدیک شدن به سمت نوک منقار بالایی و منقار پایینی در بعضی پرندگان با قهوه ای روشنتر یا زرد نارنجی همراه می شود. عنبیه چشم مایل به خاکستری ، بلوغ جنسی و تغییر رنگ منقار در نرها در حدود ۳ سالگی و در ماده ها اندکی زودتر اتفاق می افتد.

خاستگاه: استرالیا ، کیپ یورک ، گینه نو، تقریبا در سراسر منطقه به جز نواحی مرتفع کوهستانی ، اندونزی جزایر ملوکا ( شامل امبونیا ، بورو ، سرام ) ، سومبار در جزایر سوندای کوچک ، تانیمبار ، جزایر ارو و کای ، جزایر ادمیرالتی و از مجمع الجزایر بیسمارک به سمت شرق تا جزایر سلیمان.

وضعیت: در بیشتر انواع نواحی جنگلی یافت می شوند.

پرورش: تا دهه ۱۹۶۰ به ندرت صورت می گرفت، از ان پس به اندازه کافی موجود می باشد. میزان تلفات در میان اکلکتوس های وارداتی زیاد است اما امروزه خوشبختانه تقریبا کل تقاضای داخلی توسط پرنده های پرورشی تامین می شود.

تعداد تخمها: 2 و به ندرت 1

زمان خوابیدن روی تخم ها: 28 تا 30 روز

مدت اقامت پرندگان جوان در اشیانه: حدود 11 هفته ماده ها که پیوسته در حال لانه سازی هستند به طور متوالی از چندین تخم مراقبت می کنند. بلافاصله پس از انقضای موعد از تخم درامدن تخم های ناموفق را می شکنند. دست کم 7 زیرگونه شناخته شده است که فقط 3 تای انها در پرورشگاه های پرندگان وجود دارد:

نژاد اسمی E.r.vosmaeri جزایر ملوکای جنوبی

e.r.polychloros  جزایر پاپوای غربی و جزایر تروبرواند و مجمع الجزایرهای دانتر کاستو و لوئیسیاد. ماده های دو زیر گونه e.r.cornelia سومبا و e.r.riedeli جزایر تانیمبار کاملا قرمز هستندو در دو خیلی به ندرت در پرورشگاه پرندگان یافت می شوند.

الکتوس بزرگ ملوکای شمالی و مرکزی

اطلاعات بیشتر

طوطی های اصیل

طوطی ای اصیل اغلب ك تحرك هستند.طول آنان بسته به رگه مربوطه بین 35-43 سانتیمتر است.
تمام طوطی های اصیل به گروه اكلكتوس رو را توس تعلق دارند كه جمعا" ده شاخه دارند.
منطقه زیست آنان شمال شرق استرالیا جزایر ملوك تانیبارین-آرو-زالومون و بیسمارك تشكیل
می دهد.علامت مشخصه خاص طوطی های اصیل آن است كه جنس نر و ماده رنگ آمیزی مختلف دارند.رنگ نر ها سبز علفی است و رنگ ماده ها قرمز تا قرمز قهوه ایی است.برخی از طوطی های اصیل كه خوب تطابق یافته اند-ممكن است بسیار اهلی شده و به ندرت جیغ بكشند.

طولش 33 سانتیمتر و محل زیستش مناطق ساحلی شرق و جنوب شرقی استرالیاست . هر دو جنس دارای رنگ آمیزی یکسانی می باشند . سر ماده کوچک تر و باریک تر از نر است . سر و بدن پرنده قرمز و ناحیه گلو و قسمتهای جلوی بالها و شاه پرها و پرهای دم آبی اند. بین 4 تا 8 تخم گذارده و جوجه ها پس از 21 روز از تخم در می آیند و پس از 6 تا 7 هفته دیگر لانه را ترک می کنند . 


نام علمی : Myiopsitta monachus
کشور منسوب : امریکا
اندازه : به طور متوسط 29 سانتی متر
وزن : 100 گرم – ماده ها 10%-20% سبکتر از نرها
عمر : 20-30 سال
تعداد تخم ها : 4-8 عدد
رنگ : سر , بالها و دم سبز روشن و سینه و صورت پرنده سفید مایل به خاکستری
تغذیه : کواکرها به شدت در خوردن حریص هستند و از میوه های تازه و سبزی جات تغذیه میکنند .
کواکر (Myiopsitta monachus) یاMonk Parakeet پرنده ای جذاب و دوست داشتنی از خانواده Myiopsitta است . Quaker ها پرندگانی اجتماعی هستند و گروهی زندگی میکنند . سریع سخنگو میشوند و پرنده های با وفایی هستند . کواکر ها پرندگانی فعال هستند و از بازی کردن لذت میبرند . نیاز به توجه و تمرین زیاد دارند و .برای سرگرم کردنشان میتوانید از اسباب بازی های مخصوص استفاده کنید همچنین ساعاتی از روز پرنده را از قفس بیرون بیاورید.کواکر ها بسیار سریع با انسان اخت میشوند .در فلوریدا , نیو یورک , نیو جرسی و لینه به صورت گروهی زندگی میکنند و جز 10 طوطی ای هستند که توانایی عجیبی در تقلید اصوات دارند.این طوطی منحصر بفرد در اقصی نقاط جهان یافت می شود. در آرژانتین، برزیل و اروگوئه این نوع طوطی به عنوان آفت و بلای کشاورزی شناخته می شوند. جمعیت آنها در آمریکا، بخصوص آمریکای جنوبی با توسعه و گسترش جنگلهای اوکالیپتوس(نوعی کاج) روبه افزایش است. این جنگلها مصنوعی به طوطی این امکان را می دهد که برای خودش لانه هایی محافظت شده بسازد و با این کار مانع از انقراض نسلشان می شوند. این نوع طوطی به طور سریعی به محصولات کشاورزی حمله ور می شود و ضرر و زیان زیادی به آنها می زند اما تا کنون به عنوان عامل جدی و خطرناک از بین رفتن محصولات کشاورزی شناخته نشده است. این نوع پرنده تنها طوطی ی است که برای خودش روی درخت خانه می سازد و یا از لانه های ساخت دست بشر استفاده می کند و هیچ وقت درختان را برای زندگی سوراخ نمی کند. معمولا هم لانه هایی بزرگ و پهن روی شاخته های درختان می سازد. زندگی این نوع طوطی بین 15 تا 20 سال تخمین زده شده است و حتی شاهد بوده اند که تا 25 و یا 30 سال هم عمر کرده اند. عمر آنها بستگی به شرایط و نوع زندگی آنها دارد و اگر در جایی نامناسب و غیر از جنگل باشد، عمرش چندان نخواهد شد.


طوطی بزرگ اسکندر همان طوطی سبز یا شاه طوطی پرنده‌ای از خانواده طوطیان است.

خیلی باهوش، سخنگویی خوب اما بسیار پر سرو صداست.

در اروپا زود(در ماه فوریه ) لانه سازی می کند.

قدرت باروری ان می تواند تا ۲۰ سالگی دامه داشته باشد.

طول: 85 سانتی متر شامل دم که در پرنده نر دم حدود 36 سانت می باشد.

وزن: 250 گرم

جوجه ها یا پرندگان نابالغ: شبیه به پرنده ماده هستند اما با دم کوتاه تر، و عنبیه مایل به خاکستری ، پرهای بلوغ در طول سال سوم ( و حتی سال دوم ) ظاهر میشوند.

خاستگاه: در سرتاسر شبه جزیره هندوستان ، نپال ، پاکستان، بنگلادش، و نیز سری لانکا ، برمه ، تایلند، کامبوج، لائوس، ویتنام و جزایر اندامن( خلیج بنگال).

وضعیت: در حد متعارف در سرزمین های پست در سرتاسر منطقه وسیعی به وسعت بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر در هیمالیا، تعداد انها در سری لانکا رو به کاهش است.

پرورش: تا سال ۱۹۷۰ به طور مرتب از خارج وارد می شد. امروزه در استرالیا کاملا جا افتاده و ارزش زیادی دارد و در جاهای دیگر ارزش و اعتبار کمتری دارد.

نوع مسکن: ساختمان های فلزی و یا مشبک ، انواع چوبی به راحتی توسط منقار قوی پرنده تخریب می شوند.

تعداد تخم ها: ۲ تا ۴ عدد

زمان خوابیدن روی تخم ها: حدود ۲۴ روز

مدت اقامت پرندگان جوان در اشیانه: حدود ۷ هفته

تمایزات جنسی: ماده ها فاقد طوق گردن بوده و دم انها اندکی کوچکتر است.

اطلاعات بیشتر

شاه طوطی ( طوطی بزرگ اسکندر ) 

انگلیسی : Alexandrine parakeet

لاتین : Psittacula eupatria

مشخصات : 85 سانتی‌متر با احتساب دم که طول آن در پرنده نر به 36 سانتی‌متر می رسد . پرنده‌ای ست به رنگ سبز مشخص ،  با دم خیلی دراز و دم تیز ، بال‌های نوك‌تیز و منقار قرمز قلاب مانند . در جنس نر، نوار سیاهی از بخش زیرین منقار جدا شده و در پشت گردن به نوار قرمز مایل به صورتی امتداد یافته و یک طوق کامل گردنی ایجاد می کند . شباهت زیادی به طوطی طوق صورتی دارد اما نسبتا از آن بزرگتر و پرجثه‌تر است ؛ سرش بزرگتر و منقاری قطورتر دارد . بارزترین مشخصه آن لکه قرمز رنگ روی شانه‌هاست که آن را به خوبی از طوطی طوق صورتی متمایز می سازد . پرنده ماده دم کوتاه‌تری دارد و فاقد طوق گردنی‌ست که در این حالت ممکن است با جنس ماده طوطی طوق صورتی اشتباه گرفته شود ، اما رنگ سبز تیره ، جثه بزرگتر ، دم بلندتر و لکه قرمز شانه‌ها آن را از پرنده مزبور متمایز می سازد ؛ پرنده  نابالغ شبیه به پرنده ماده است با دمی کوتاه تر و عنبیه چشم مایل به خاکستری ( عنبیه چشم در پرنده بالغ سفید است )، پرهای بلوغ در طوطی بزرگ اسکندر در سال سوم و گاها در سال دوم  ظاهر می‌شوند .

زیستگاه : باغ‌ها ، میوه‌زارها ، پارك‌ها و كشتزارها با درختان بلند و کهنسال .

پراکندگی :‌زیستگاه های اصلی شاه طوطی ( طوطی بزرگ اسکندر ) از شبه جزیره هندوستان تا برمه و ویتنام و تایلند و نواحی مختلفی در آفریقا را دربرمی گیرد . جمعیت‌هایی كه از طوطی‌های قفسی فراری نتیجه شده اند ، به حالت وحشی در بسیاری از شهرهای بزرگ ایران دیده شده‌اند . آمار پراکندگی طوطی ها در تهران به ترتیب کاخ موزه، بوستان و فرهنگسرای نیاوران با بیشترین تعداد و بعد از آنها باغ وزارت کشاورزی، کاخ موزه سعدآباد، پارک های جمشیدیه، ملت و ساعی در شمال شهر و همچنین فرهنگسرای اشراق، فضای سبز پادگان های نیروی هوایی و قصر فیروزه در شرق و درختان سفارت انگلیس، روسیه و کاخ موزه گلستان و پارک شهر در نقاط مرکزی شهر محل های اصلی زیست شاه طوطی های آزاد در تهران هستند. اما کارشناسان آزمایشگاه پرندگان بخش تحقیقات وزارت جهاد و کشاورزی، مقاله ارزشمندی در یکی از مجلات انگلیسی زبان در خصوص شاه طوطی های تهران و تعداد تقریبی آنها به چاپ رسانده اند که در آن مشاهده طوطی های آزاد در ایران منحصر به موارد بسیار معدودی در بوشهر و بندرعباس و همچنین تعداد قابل ملاحظه ای در تهران و کرج شده است (نگارنده افزون بر اینها خود ناظر طوطی های آزاد در عمارت هشت بهشت قزوین و باغ ملی مشهد نیز بوده است) ازدیاد جمعیت طوطیان تهران و حضور و سازگاری شان در محیط پرسر و صدای شهری علت های مختلفی دارد که مهم ترین آن می تواند طولانی شدن فصل گرما و افزایش نسبی دما در فصل زمستان باشد. همچنین داشتن پاهایی با دو انگشت رو به جلو و دو انگشت رو به عقب و منقار نیرومند قلاب شکل، باعث شده طوطی به راحتی دور از دسترس انسان و در محیط های دارای درختان بلند و کهنسال (امثال کاخ ها و بوستان های قدیمی تهران) زندگی کرده و به تخم گذاری بپردازد . ازدیاد جمعیت طوطیان تهران و حضور و سازگاری شان در محیط پرسر و صدای شهری علت های مختلفی دارد که مهم ترین آن می تواند طولانی شدن فصل گرما و افزایش نسبی دما در فصل زمستان باشد.از طرفی این عامل، توانایی نشستن روی زمین و دیوار و بام خانه ها را از آنان سلب کرده و در نتیجه به یکی از مهم ترین علت های بقا و آسیب ناپذیری و به قفس افتادنش منجر شده است. از دیگر سوی عمر طولانی شاه طوطی که گاه به پنجاه سال یا بیشتر می رسد نیز از جمله دلایل جالب و تامل برانگیز در ماندگاری و حفظ این پرنده بر روی درختان تهران است. آمار تقریبی کارشناسان بخش تحقیقات وزارت کشاورزی از حضور بیش از هزار عدد طوطی در تهران خبر می دهد. وجود این تعداد طوطی آزاد با توجه به یکجانشینی و مهاجر نبودن طوطی ها و شرایط متغیر آب و هوایی تهران (تابستان های گرم و زمستان های سرد) عجیب و قابل توجه است .

صرف نظر از اختلاف جثه این دو پرنده(شاه طوطی و طوطی سبز معمولی)، تنها تفاوتی که از لحاظ وضعیت پرها می توان بین این دو طوطی قائل شد ان است که طوطی های الکساندرین (شاه طوطی) بر روی شانه خود نقاط قرمز رنگی نیز دارند.

با طوطی سبز پاراکیت افریقایی (طوطیهای سبز طوق صورتی) اشنا شوید.

 


 
كاسكو خال قرمز و علت قرمز شدن
 
گاه کاسکوهایی با رگه ها و خال هایی اضافی روی بدن که معمولا به رنگ قرمز هستند دیده می شود.

اما عده ای دوست دارند با رنگ امیزی عجیب و غیر عادی و متفاوت داشته باشند به همین خاطر به دنبال خال قرمز می گردند و ازش نگهداری می کنند گاهی هم در چند نوبت پر ریزی پرهای قرمز یا به قول معروف خال های قرمز جای خود را به پرهایی با رنگهای معمولی می دهند اما معمولا این
 اتفاق نمی افتد و تا اخر عمر پرهای قرمز باقی می مانند. اگر پرنده دوران جوجه بودن و جوانی را پشت سر گذاشت و هنوز خال ها قرمز بودن یعنی تا اخر عمر قرمز خواهند ماند و معمولا این چنین است که پرهای قرمز از ابتدا تا اخر عمر قرمز می مانند.

مانند تصاویر کاسکو ها ی  زیر:
 
كاسكوهای خال قرمز با قیمتهای چندین برابر به فروش می رسند مثلا قیمت انها از ۲ تا ۴ میلیون است.
 
 


ارسال در تاریخ شنبه 29 خرداد 1389 توسط مصطفی قنواتی
قالب وبلاگ