تبلیغات
كاسكو و پرنده های زینتی
كاسكو و پرنده های زینتی
طولش 41 سانتی متر و محیط زیستش مكزیك و هوندوراس می باشد. سر و گردنش طلایی و سایر پرهایش سبز و پرهای ناحیه گردن ، سینه و پشتش همراه رگه های سبز تیره ای است. سرشانه و زیر بال هایش قرمز می باشد. برخی از آن ها دارای پر های زردی در سایر نقاط بدن هستند. به خاطر صدای گوش خراشش به عنوان پرنده خانگی مناسب نیست. به كرات در اروپا تكثیر یافته ،‌جوجه ها ابتدا سبز یك دست بوده و تنها رنگ آمیزی زرد خفیفی روی پیشانی خود دارند. معمولا 2 تخم گذارده و جوجه ها پس از 24 روز سر از تخم در آورده و 10 هفته بعد لانه را ترك می نماید.


                                 امازون پیشانی ابی                                         Amazona aestiva

پراکندگی جغرافیایی: بولیوی،برزیل،پاراگوئه، و شمال ارژانتین.

اندازه طول بدن: ۳۵ سانتی متر

وزن: ۳۷۵ اما تا ۴۵۰ نیز میرسد.

در گونه a.xanthopteryx اندازه 37 سانتی متر و وزن 400 تا 500 گرم

جیره غذایی: غذای طوطی های بزرگ که بهتر است هر روز میوه و سبزیجات و مواد مشابه هم به ان افزوده شود.

پرندگان نابالغ: چشمهای سیاه رنگی دارند و ساکت تر و ارامتر هستند. اما سایر ویژگی های انها شبیه پرندگان بالغ است.

تعیین جنسیت: هیچ تفاوت ظاهری میان دو جنس نر و ماده وجود ندارد.

ویژگی و جزابیتهای امازون پیشانی ابی: بسیار زیباست و خیلی زود تربیت و رام می شود.

وضعیت: در بعضی نواحی در حد متعارف اما وقتی جوجه ها به تعداد زیاد برداشته شوند تعدادشان کاهش می یابد. در طول سالهای 1984 تا 1988 --- 82هزار از نژاد  xanthopteryx این پرنده وارد ایالات متحده شد.

پرورش: همواره براحتی در دسترس بوده و از دهه ۱۹۸۰ به طور گسترده ای پرورش داده می شود.

تعداد تخم ها: ۳ تا ۴

زمان خوابیدن روی تخمها: ۲۸ روز

مدت اقامت پرندگان جوان در لانه: ۸ تا ۹ هفته. نرها نسبت به ماده ها زرد بیشتری بر روی صورت دارند. انحنا با A.a.aestiva قرمز یا عمدتا قرمز و قدری کوچکتر است.

طوطی تربیت پذیری است که عمر بسیار طولانی دارد. این پرنده خیلی بزرگتر از امازون بال نارنجی است.

امازون پیشانی ابی تقریبا شبیه امازون بال نارنجی است، فقط جثه بزرگتری دارد و پیشانی ابی رنگ. علاوه براین رنگ قرمز روی بالها و پرهای ناحیه دمی این پرنده تیره تر ازرنگ قرمز همین نواحی در امازون بال نارنجی است. رنگ منقار طوطی پیشانی ابی نیز از سیاه تا خاکستری متغیر و در مقایسه با رنگ شاخی منقار امازون بال نارنجی ، تیره تر است.

در موارد بسیاری ، جفتهای این پرنده حتی در قفس براحتی و با موفقیت عمل اشیانه سازی و به دنبال ان جفتگیری را انجام می دهند. تخمها پس از ۲۹ روز به جوجه تبدیل می شوند و پرندگان جوان در حدود ۹ هفتگی اشیانه را ترک می کنند.

رفتار و حرکات این پرنده در طول دوره و فصل تولید مثل کاملا عوض می شود و حتی نسبت به صاحب خود نیز حالت تهاجمی پیدا می کند.


   آمازون پاناما

طولش 33 سانتی متر و محیط زیستش شمال كلمبیا و پاناما است. شبیه آمازون سورینام بوده ولی رنگ اصلی اش روشن تر می باشد. پرهای پشت گردن و پشتش فاقد رگه های تیره اند. پیشانی و قسمت جلوی بالای سرش زرد ، دور چشمش سفید ، حلقه چشمش قرمز قهوه ای ، منقارش استخوانی روشن و نوك قسمت فوقانی برخی از آنان سیاه است. پاهایش رنگ روشنی داشته و اغلب سفید رنگنند. در صورتی كه انفرادی نگه داری شده و از توجه لازم برخوردار گردند، به زودی اهلی شده و استعداد یادگیری خوبی دارند. به كرات در اروپا تكثیر یافته و تعداد تخم ها ، زمان درآمدن جوجه ها و ترك لانه همانند آمازون پشت گردن طلایی می باشد.


ماکائوی قرمز بال سبز یکی از بزرگترین طوطی های جهان است با ۹۰ سانتی متر از منقار تا انتهای دم.

پراکندگی جغرافیایی: شرق پاناما در امریکای مرکزی به طرف جنوب شامل قسمتهای شمالی امریکای جنوبی تا بولیوی پاراگوئه و شمال ارژانتین.

اندازه طول بدن: ۹۰ سانتی متر

جیره غذایی: غذای طوطی های بزرگ همراه با میوه و سبزیجات در صورت امکان بهتر است مغز دانه ها مثل دانهء برزیل در اختیار پرنده گذاشته شود.

پرندگان نابالغ: با توجه به رنگ سیاه چشمها مشخص می شوند.

تعیین جنسیت: تفاوت ظاهری بین جنس نر و ماده وجود ندارد اما معمولا سر ماده کوچک تر از جنس نر می باشد.

ویژگی و جزابیتهای ویژه: پرندهء زیبا و جزابی است اگر طوطی جوانی را از این نژاد خریداری کنید می توانید او را به پرنده ای اهلی و دست اموز تبدیل کنید.

این طوطی بزرگ با منقار قدرتمند خود در قفسهای نسبتا کوچک هم با موفقیت اشیانه سازی و جفت گیری می کند. این ماکائو نیز مانند ماکائوی ابی طلایی به توجه و مراقبت زیادی نیاز دارد . صدای ان نیز مثل صدای ماکائوی ابی طلایی بلند و قوی است با وجود این در محیط خانه بزودی به پرنده ای اهلی تبدیل می شود.


 

این طوطی های فوق الاده باهوش و زیبا وگران قیمت را: ارا ارا - ara ara  مینامند . نام دیگر انها ماکائو میباشد macaw

پراکندگی جغرافیایی: از پاناما (در امریکای مرکزی) از جنوب تا امریکای جنوبی، شامل بولیوی، پاراگوئه و برزیل.

اندازه: ۸۶ سانتری متر.

جیره غذایی: غذای اماده طوطی مخلوطی از پسته و بادام و... فراموش نکنید که همه طوطی ها علاقه بسیار زیادی به پسته تازه دارند.، به همراه میوه و سبزیجات .این پرنده همچنین علاقه زیادی به مغز دانه ها دارد .

پرندگان نابالغ: باتوجه به رنگ سیاه عنبیه مشخص می شوند.

ویژگی و جذابیتهای ویژه این پرنده: پرنده باوفایی است که رفتار ارامی دارد خصوصا با صاحب خود.

این طوطی بزرگ زیبا می تواند به مونس خوبی تبدیل شود، با رفتار و حرکات و شیرین کاریهایی که به اسانی می اموزد صاحب و اطرافیانش را بسیار شاد می کند و کلماتی را هم می تواند بیاموزد.

ماکائوها عموما براحتی جفتگیری می کنند. به همین علت ، گرفتن جوجه از این پرندگان زیبا، در صورت فراهم اوردن امکانات ضروری در قفس ، کار چندان دشواری نخواهد بود.

نگهداری از این طوطی زیبا و جذاب و باهوش به هیچ وجه به افراد تازه کار یا کسانی که خانه های کوچکی دارند توصیه نمیشود. اگر فضای کافی برای نگهداری این پرندگان در اختیار داشته باشید، این طوطی یک مونس و همدم همیشگی برای شما خواهد بود.(با توجه به طول عمر زیاد ،در صورت نگهداری صحیح.


طول: ۴۹ سانتی متر

 

وزن: جدود ۳۶۰ گرم

جوجه ها یا پرندگان نابالغ: پرها مانند پرهای پرندگان بالغ، عنبیه مایل به خاکستری

خاستگاه: پاناما و دامنه وسیعی در سرتاسر قسمت شمالی امریکای جنوبی: کلمبیا و ونزوئلا و گویان و سورینام و گویان فرانسه و شمال شرقی برزیل و شرق پرو و شمال بولیوی و اوادور

وضعیت: گفته می شود که در جنگل های سیلابی فصلی و در حاشیه جنگل ها در سرتاسر منطقه در حد متعارف یافت می شوند. تعدادشان در پاناما و اکوادور غربی به علت جنگل زدایی کاهش یافته است. در این منطقه وسیع در حد متعارف وجود داشته و جای تعجب است که سالهاست به تعداد زیاد از بولیوی صادر می شود.

پرورش: غیر متداول به جز در ایالات متحده که در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ی ۱۹۸۰ هزاران پرنده از بولیوی وارد شدند. تا اواخر دهه ۱۹۸۰ علاقه زیادی به این پرنده نشان داده نمی شد. تکثیر در حد محدود اما رو به افزایش است.

تعداد تخمها: ۳ و گاهی ۲

زمان خوابیدن روی تخمها: ۲۴ تا ۲۶ روز

مدت اقامت پرندگان جوان در اشیانه: ۱۲ هفته

 


پراکندگی جغرافیایی: قاره افریقا، از شرق سنگال تا کشور چاد.

اندازه: ۲۳ سانتی متر

جیره غذایی: غذای طوطی به همراه میوه و سبزیجات.

پرندگان نابالغ: با منقار سیاه رنگ خود از پرندگان بالغ مشخص می شوند.

تعیین جنسیت: تفاوت ظاهری بین دو جنس نر و ماده وجود ندارد.

ویژگی و جزابیتهای این پرنده: رنگ بسیار زیبایی دارد و زود اهلی می شود. تغذیه و نگهداری این پرندگان با توجه به جثه نسبتا کوچکش کمی اسانتر است. اما می بایست انها را به صورت جفت نر و ماده خریداری و نگهداری کنید.

نام علمی: Poicephalus senegalus
نام معمولی: طوطی سنگالی senegal parrot

زیر گونه ها:

P. s. senegalus
P. s. mesotypus
P. s. versteri

خانواده : Psittacidae

وزن: 155 گرم ( 125 تا 170 گرم )

طول عمر: 25 تا 30 سال در طبیعت و تا 50 سال در اسارت زندگی کرده است .

میزان صدا: پرصدا ، با دامنه گسترده ای از صدا ها و جیغهای بلند

رفتار و حرکات این پرنده شبیه طوطی خاکستری (کاسکو) است بهتر است در سنین جوانی خریداری شوند. اما پرندگان پیر هیچ گاه با محیط جدید خو نمی گیرند و تا پایان عمر عصبی و ناراحت باقی می مانند. بنابراین در هنگام خرید این طوطی بدقت به رنگ عنبیه پرنده نگاه کنید زیرا رنگ عنبیه پرندگان بالغ زرد و رنگ عنبیه پرندگان جوان سیاه است.

این طوطیها نیز به مانند سایر گونه های طوطی به بادام زمینی علاقه خاصی دارند. به همین علت دسته های ازاد این پرندگان برای به دست اوردن بادام زمینی به روستاهای اطراف محل زندگی خود هجوم می برند. اصولا طوطی های خانوادهء پویسفالوس پر سرو صدا نیستند. و صدای طبیعی انها نیز شبیه صدای ناشی از سوهان زدن فلزات است، چندان ناخوشایند نیست.

جنس پوسفالوس در بر گیرندهء ۸ گونه دیگر نیز می باشد که هر چند به اندازهء طوطی های سنگالی فراوان نیستند، اما گاه و بی گاه ممکن است تعدادی از انها مشاهده شود.

از جمله این گونه ها طوطی مایر است که در رنگهای متنوع در قسمتهای جنوبی قاره افریقا یافت می شود. در واقع رنگ پرهای طوطی سنگالی فقط زرد نیست بلکه از نارنجی تا قرمز متغیر است. به همین علت ممکن است این طوطی با طوطی شکم قرمز اشتباه شود. اما این طوطی را می توان از روی بالهای قهوه ای رنگ ان از طوطی سنگالی که بالهای سبز رنگی دارد تشخیص داد.

در مواردی از طوطیهای پویسفالوس با موفقیت در خانه جوجه گرفته اند. چون این طوطی ها در این دوره بسیار تهاجمی می شوند، به یک جعبه اشیانه محکم نیاز است. این پرنده زیبا در هر دوره معمولا تا ۴ تخم می گذارد و تخمها پس از ۲۸ روز به جوجه تبدیل می شوند. جوجه ها پس از حدودا ۹ هفته قدرت پرواز پیدا می کنند

ارسال در تاریخ جمعه 28 خرداد 1389 توسط مصطفی قنواتی
قالب وبلاگ